Teknik Yapı

Bağdat Caddesi’nde Yüzlerce Fidan Diktik

Anasayfa    Medya    Bağdat Caddesi’nde Yüzlerce Fidan Diktik
14.7.2016

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım:

Bağdat Caddesi’nde yükselen apartmanların ‘rant’ anlayışına kurban gitmemesini isteyen Umut Durbakayım, eski apartmanların geçmişine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Teknik Yapı, 1974’de başlayan yolculuğunun ilk yıllarında inşa ettiği sanayi yapıları gibi büyük metrekarelerdeki çözümleri, Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirdiği projelerin detaylarıyla harmanladı. Teknik Yapı’nın Bağdat Caddesi’nde 2004’e kadar yüzlerce fidan diktiğine vurgu yapan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım “2004’ten sonra bu fidanlardan oluşan gür ormanlar yükseltmeye başladı. Bağdat Caddesi projelerindeki 40 yılda, büyük çaplı projelerde en ince detayları çözülmüş ve binlerce dairelerden oluşan projeleri başarıyla yapabilecek döneyim ve bilgiye sahip olduk. Büyük projelerimizin kesitlerinde Bağdat Caddesi’nde yaptığımız projelerin detaylarını görmek mümkün” açıklamasını yaptı.

‘Kendi Binasına Çürük Raporu Alan Müteahhit Var’

Bağdat Caddesi’nde yerinde yenileme yapan firmaların sadece ‘RANT’ anlayışıyla proje geliştirmesinin doğru olmadığını ifade eden Umut Durbakayım “Sadece rant anlayışı, uzun vadede hem müteahhitlere hem kat maliklerine hem de milli servete zarar verir.  1980 – 90 döneminde yaşanan apartman yapma furyasında yaşanan hataların tekrar edilmesinden endişe duyuyoruz. Söz konusu denemde apartman yapanların şimdi yine kendi yaptığı projelere -çürük / riskli bina - raporu alarak tekrar yenileme yapmalarını maalesef üzüntüyle takip ediyoruz. Daha kötüsü bilinçli tüketici olarak bilinen Cadde sakinlerinin buna izin vermesi” açıklamasında bulundu.

‘Bağdat Caddesi Bizim Yuvamız”

Bağdat Caddesi’nin Teknik Yapı için çok farklı bir anlam taşıdığının altını çizen Umut Durbakayım, bölgedeki binaların tarihine ve binada yaşanmışlara saygı gösteren projelerin olması gerektiğini vurguladı.

Son yıllarda tamamen bir şantiyeye dönen Bağdat Caddesi’nden hem müteahhit olarak hem de Kadıköylü olarak ben de çok rahatsız olduğunu açıklayan Durbakayım, “Kamyonların gelişi güzel yollara çıkmasından, beton dökerken trafiğin sıkışmasından, yolların gelişigüzel kapatılmasından ve çalışma saatlerinin bölgede yaşayan insanları rahatsız edecek derecede suiistimal edilmesinden çok rahatsızım” şeklinde konuştu. 

Teknik Yapı olarak bölgede proje yapıklarının altını çizen Durbakayım “Kadıköylüleri rahatsız etmeyecek her düzenlemenin altına imza atmaya hazırız. Hafta içi ve hafta sonu çalışma programları yapılmalı, hafta sonları hafriyat çalışması olmamalı. Bağdat Caddesi’ne ehli müteahhit, bilinci kat maliki yakışır” şeklinde konuştu.

 

Beş Nesildir Kadıköylüyüz

Beş nesildir doğup büyüdüğümüz bölgenin ihtiyaçlarını, taleplerini ve sorunlarını çok iyi biliyoruz. Yerinde yenileme için gelen taleplere nasıl cevap vereceğimizi belirlemeden önce her detayı en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz.

Bağdat Caddesi’nde gerçekleşen projelerin en az yüzde 60’ı bize gelerek apartmanlarını yenilememiz için teklif vermiştir. Bizimle irtibat kuran her projeye kapımız açıktır. Proje Geliştirme birimimiz gelen talepleri titiz bir incelemeden geçirir. Lokasyondan tapuya, imar durumundan daire sahiplerinin taleplerine kadar her konu incelenir.

Bağdat Caddesi’nde küçük metrekareli 3+1 tipi daireler fazla rağbet görmüyor. Cadde insanları 180 – 200 metrekare büyüklüğünde 3+ veya 4+ tipi daireleri daha çok tercih ediyor.

Bağdat Caddesi’nde başlayan inşaat furyasından sonra kiralar yaklaşık üç katına çıktı. Dönüşüm dışı dairelerin fiyatları ise nispeten yüzde 15 – 30 arasında geriledi. Kira ve daire fiyatlarının dengeye oturması için en az 4 – 5 yıla ihtiyaç var.

Bağdat Caddesi bizim için çok önemli. Bu bölge, aile olarak doğup büyüdüğümüz bir yer olmasının yanı sıra Teknik Yapı markasını yaratan bir caddedir.  Teknik Yapı olarak yenileme yaptığımız projelerde her daire sahibine, bulunduğu konuma göre yer sunmaya çaba gösteriyoruz.

Her projeyi kendimiz yaşayacakmış gibi hayal ediyoruz. Kullandığımız malzemeden, yerleşime kadar hem alaylı ve mektepli bir müteahhit olarak hem de beş nesildir gurur duyarak yaşadığımız bir Kadıköylü olarak inceliyoruz.

Afet Yasası çıkana kadar Bağdat Caddesi’nde 10’dan fazla deprem riski taşıyan apartmanı kar amacı olmaksızın sivil kentsel dönüşüme destek vermek amacıyla ve Sosyal Sorumluluk kapsamında yeniledik.

 

Teknik Yapı’nın Bağdat Caddesi’nin 6 farklı bölgesinde 16 bloktan oluşan ve 232 lüks dairelik inşaatı yükseliyor. Bugüne kadar Sadece Bağdat Caddesi ve etrafında yaklaşık 30 ayrı bina projesinde 500’den fazla daire yaptık.

Caddenin Farkı, Teknik Yapı yapıları!

Bugüne kadar Cadde lokasyonunun her yerinde Teknik Yapı imzası taşıyan binalar inşa edildi ve edilmeye devam ediyor.

Cadde’deki metrekare fiyatları 3.000 ila 15.000 dolar arasında değişirken Teknik Yapı projelerdeki metrekare fiyatlar 7.500 ila 15.000 dolar arasında değişiyor.

“15 Kat Sınırlaması Çok Mağduriyet Yaratır”

Kadıköy’ün bazı bölgeleri için uygulanacak olan 15 kat yönetmeliğinin birçok insanı mağdur edeceği ortada. Riskli bina statüsünde olan ve kat yüksekliği 13 kattan fazla olan apartmanlardaki insanlar ne yapacak? Bir yandan riskli binalarda oturanlara 4 emsal verilirken, diğer yandan aynı derecede riskli binalarda oturan aileleri riske atmakla  aynı anlama geliyor.  Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini düşünüyorum. Her zaman dile getirdiğimiz öneriyi tekrar altını çizerek söylüyorum.

 

“Ada Bazında Projeler Teşvik Edilmeli”

Bağdat Caddesi’nde yaşanan inşaat furyasının ortaya çıkaracağı yapılaşmanın daha iyi olması için parsel bazında değil ada bazında yapılması için teşvik edici uygulamalar devreye girmeli. Yan yana parselleri birleştiren projeleri teşvik etmek için emsal artışı sağlanmalı.