Teknik Yapı

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa    Kurumsal    Sıkça Sorulan Sorular
İnşaatı devam eden projelerinizde konut kredisi kullanılabiliyor mu?
Anlaşmalı olduğumuz bankalardan daire bedelinizin % 75’i tutarında konut kredisi kullanabilirsiniz, banka dosya masrafı proje ve anlaşmalı bankalara göre değişkenlik göstermektedir.
Konut kredisi ile satın aldığım konutun tapu devri kredi borcum bitince mi gerçekleşecektir?
Tapu devri aşamasında konut kredisi ödemenizin devam ediyor olması halinde kredi kullandıran bankanın kullandırmış olduğu kredi tutarına karşılık teminat ipoteği tesisi suretiyle, dairenizin adınıza tapu devri yapılmaktadır.
Satın aldığım daireyi devredebilir miyim?
Dairenizin teslimi yapılana kadar geçen süreçte, ilgili harç ve damga vergileri size ait olacak şekilde devir temlik yapabilirsiniz.
Şehir dışında yaşıyorum, projelerinizde vekâleten daire satın alma olanağı var mı?
Vekâleten konut satın alabilir ya da sizin adınıza konut satın alınması için vekâlet verebilirsiniz. Ancak öncelikle vekil olduğunuz kişinin size noter onaylı "Taşınmaz satın alma" vekâletnamesi vermesi ve daireyi adına satın aldığınız kişinin kendisinden istenen tüm evrakları temin etmesi gerekmektedir. Vekil olduğunuz kişi kredili alım yapmak istiyorsa kredi başvurusunu kendi adına yapacaktır ve kredi sözleşmesini kendi imzalayacaktır.
Dairemin Tapusu ne zaman, ne şartlarla çıkacak?
Projelerimizde kat irtifakı tapu devirleri daire teslimine kadar geçen süreçte yapılacak olup, ilgili vekaletname ve tapu harç tutarı ile ilgili sizinle irtibat kurulacaktır.
Elektrik kesilmelerine karşı ne gibi önlem alınmaktadır?
Elektrik kesilmelerinde yol, çevre aydınlatmaları, blok girişleri, bina su ve yangın deposu hidroforları, asansör, intercom, her türlü yangın alarm tertibatı ve santrali, merdiven ve kat holleri, merkezi sistemler, kapalı otoparkların enerji ihtiyacını yedekleyerek karşılamak üzere merkezi jeneratör sistemi tesis edilmektedir.
SATIŞI DEVAM EDEN PROJELERinizin teslimlerine ne zaman başlanacak?
Evora İstanbul; Daire teslimlerine başlanmış olup Haziran sonuna kadar sürecektir.
Metropark; 2015 Kasım itibarıyla teslimlerine başlanacaktır.
Concord İstanbul 1. Ada; 2016 Aralık itibarıyla teslimlerine başlanacaktır.
Concord İstanbul 2. Ada; 2018 Nisan itibarıyla teslimlerine başlanacaktır.
Çatılarda ısı, su ve ses izolasyonu var mı?
Tüm blokların çatılarında ısı ve su yalıtımı yapılmaktadır.
Teknik Yapı kaç yıl teslim sonrası hizmet verecektir ve Garanti Süresi nedir?
Teknik Yapı, size teslim edilen ürünlerden garanti kapsamında olanlarına dair garanti belgelerini tarafınıza vermekte ve bu malların garanti süreleri bu belgelerde belirtilmektedir. (Örneğin; beyaz eşya) Teknik Yapı, garanti belgesi verilmeyen mallarla ilgili olarak ise; kullanım hatasından kaynaklananlar hariç, Teslim Sonrası Müşteri Hizmetleri birimine iletilen arızaları, proje teslim tarihinden itibaren 2 yıl boyunca giderecek veya giderilmesini sağlayacaktır. Kaba inşaata yönelik teknik taleplerle ilgili 5 yıl boyunca Satış Sonrası Hizmet Desteği verilmektedir.
Home Office nedir? Ne gibi avantajları bulunmaktadır?
Home Office konut özelliğine sahip bir bağımsız bölüme yönetim planı ile ofis olarak kullanım müsaadesi verilmesidir, bu sayede ofis olarak kiraya verilerek kira gelir vergisi muafiyeti artmakta ve şahıs şirketlerinin kiralaması durumunda stopajın kiralayan tarafından ödenerek kira gelir vergisi ödemeden net kira geliri sağlama avantajı bulunmaktadır. Özellikle toplu taşımaya yakın, merkezi lokasyonlarda Home Office sahibi olmak yatırımcısına büyük avantajlar sağlamaktadır.
Daire Fiyatına neler dahil? Satış Fiyatı dışında ek masraflarım olacak mı?
Dairelerimizin satış fiyatlarına KDV ve Sözleşme Damga Vergisi dahil olup, Tapu Devir Harcının yarısı, abonelik ve alt yapı masrafları fiyata dahil değildir.
Evora İstanbul Projesinde, Emlak Konut GYO Prosedürleri gereği Noter Onaylı Satış Sözleşmesi yapılmakta olup, ilgili masraflar alıcıya aittir.
Projelerde güvenlik, temizlik ve site işletmesi için hangi firma ile çalışılmaktadır?
Tüm projelerimizde teslim öncesinde piyasada kabul görmüş site işletme firmalarında teklifler alınarak, en uygun teklifi veren firma ile çalışılmaktadır. En uygun fiyata en uygun hizmeti sağlamak üzere holding bünyesinde Aktif Yaşam isminde site işletme firması, Teknik Güvenlik isminde güvenlik hizmetleri firması bulunmaktadır.
Çocuğum adına velayeten konut alabilir miyim?
Çocuğunuz 18 yaşından küçükse velayeten konut satın alailirsiniz. Velayeten satışlarda banka kredisi kullanılamamaktadır, sadece peşin satış yapılmaktadır. Velayeten alımlarda anne ve baba çocukları adına birlikte konut almak durumundadırlar.
Daire devri esnasında işlem ücreti ödeyecek miyim?
Sözleşmede yer alan devir komisyonu tutarı ödenerek devir yapılabilir. Devir işlemlerinden doğan ilgili vergi, resim, harç ve benzeri tüm masraflar devir alan tarafından ödenir.
Brüt m²’nin anlamı nedir? Bu alana neler dahildir?
Brüt alana; bağımsız bölümün duvarları dışından hesaplanan balkonlar dahil alanına, bağımsız bölüme koridor merdiven ve giriş holünden düşen payın da ilave edilmesi sonucu bulunan m² ile ifade edilen büyüklüktür. Bu alana asansör boşluğu, havalandırma, baca boşlukları, teraslar ve yangın merdiveni dahil değildir.
Projelerinizde ortak alan ve sosyal tesisler ücretli midir?
Satışı devam eden hiçbir projemizde sosyal tesis ve ortak alan kullanımları ücretli değildir, kat maliklerinin kullanımına ücretsiz olarak tahsis edilmişlerdir. Projede yaşan başladıktan sonra yıllık olağan genel kurullarda siteye gelir kaydedilmesi için ortak alanların ve sosyal tesislerin kiralanması kat maliklerinin çoğunluk kararı ile mümkün olmaktadır.
Satış Ofisleri çalışma saatleri nelerdir?
Tüm satış ofislerimiz, haftanın 7 günü, 09:00 – 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Isı, su ve ses izolasyonu için ne gibi önlemler alınmaktadır?
Bina temelleri ve bodrum katlar projelerine uygun olarak bohçalama yöntemi ile sudan yalıtılmaktadır. Bodrum tavanlarına ve perdelerine, projelerine uygun olarak ısı yalıtımı yapılmaktadır. Tüm blokların çatılarında ısı ve su yalıtımı projelerine uygun şekilde yapılmaktadır. Tüm ıslak hacimlerde su yalıtımı yapılacaktır. Hidrofor ve su depolarının olduğu mekanlarda gerekli ses yalıtımı yapılmaktadır. Darbe sesi yalıtımı için daire içi döşemelerde elyaf katkılı ses yalıtım şiltesi kullanılmaktadır. Dış cephede ısı yalıtımını sağlayan mantolama sistemi ve/veya projesine uygun şekilde cephede ısı yalıtımı üzerine seramik dış cephe kaplama malzemesi uygulanmaktadır. Bloklarda her iki bağımsız bölüm ve her kat arasında ısı yalıtımı yapılmaktadır.
İlgilendiğim Projede dairelerin içerisinde neler olacak?
Evora İstanbul Teknik Şartnamesi
Concord İstanbul Teknik Şartnamesi
Metropark Teknik Şartnamesi
Alım kararı vermede bana yardımcı olacak örnek daire bulunan projeleriniz hangileri?
Evora İstanbul, 3+1 örnek ev.
Metropark, 2+1 ve 3+1 örnek ev.
Concord İstanbul, 2+1 örnek ev.
Dairelerde ısınma nasıl olacaktır?
Her dairenin ısıtması doğalgaz yakıtlı sıcak su kazanları ve merkezi sistem ile sağlanacaktır. Her bağımsız birimin girişine konacak olan digital ısı sayaçları(pay ölçer) yardımı ile ilgili birimin kullandığı miktarda ve ortak alanlardan hissesine düşen miktarda enerji sarfiyatı ölçümlenecek ve faturalandırılacaktır. Sıcak su kullanımı da merkezi kazan sistemi ile sağlanacak olup, sıcak su kullanım bedeli, kullanılan miktara göre faturalandırılacaktır.

Bilgilendirme

Bu formda verdiğim bilgilerimin, Teknik Yapı ve bağlı diğer şirketleri tarafından her türlü pazarlama faaliyetleri, kampanyaları, reklamları ve iletişim çalışmaları uygulamalarında kullanılmasına izin veriyorum.

Okudum anladım.